В Україні 1 серпня 2024 року відзначається Медовий Спас. Його ще називають Першим Спасом, Маковеєм або Спасом на воді. Ми розповімо про історію, традиції та особливості свята.
Медовий Спас – історія свята
Він не дарма називається Першим, так як починає святкування трьох Спасів. 1 серпня прийнято носити в храм для освячення мед. В церкві дата присвячена Спасителю – Господу Ісусу Христу.
Медовий Спас 2024 – дата
Щорічно Перший Спас відзначається 1 серпня. З цього дня починається двотижневий Успенський піст, який приурочений до Успінню Пресвятої Богородиці. Хоча він строгий, але віруючим можна їсти мед, овочі, фрукти.
Звичаї, традиції і прикмети на Медовий Спас
В цей день проходять церковні богослужіння. Здійснюється обряд урочистого виносу хреста з вівтаря в центр храму. Люди приходять до церкви, щоб освятити мед.
В цей день також прийнято зрізати головки маку і освячувати його. Тому часто свято називають Маковеєм.
Що можна робити на Маковея?
Сьогодні відвідують церковну службу, відбувається освячення першого врожаю. Обов’язково освячують мед, який потім зберігають, як цілюще зілля.
Освячують також воду і мак. Головки маку додають в маковейки – традиційні букети на Спаса. Також додаються чебрець, полин, м’ята, калина, рута, календула, материнка, буркун, вівсяні колоски, тирлич, бархатец. Букет засушують і зберігають удома, він – як оберіг. Також готують страви з маком.
Медовий Спас – що не можна робити
- Не можна працювати на городі, прибирати.
- Не лаються, краще провести день в мирі та добрі.
- Не вживають алкоголь, м’ясо, молоко, так як починається піст.
На Мокрий Спас купаються у відкритих водоймах, після нього цього робити вже не можна.