Ураза-байрам, або Рамадан-байрам, – це одне з найбільших мусульманських свят, яке настає після священного місяця Рамадан. Коли настане ця дата і як вона святкується, розберемося.
Якого числа Ураза-байрам
У цього свята немає постійної дати. Воно починає святкуватися після закінчення священного місяця Рамадан. У 2022 році подія припадає на вечір 2 травня і відзначається до 3 травня.
Свято означає завершення посту, який триває протягом усього священного місяця Рамадан.
Традиції і суть свята Ураза Байрам
У 2022 році дата припадає на 3 травня, а починається з 2 числа, коли закінчується Рамадан. Цей місяць найсуворішого посту, коли мусульманам не можна їсти і пити від сходу і до заходу сонця.
За традицією, свято відзначають в перший день наступного за Рамаданом місяця. Часто свято ще прийнято називати Ід аль-Фітр. І саме сьогодні мусульмани вітають один одного, а також готують милостиню і збираються за святковою трапезою.
Як святкують Ураза-Байрам
У перший день свята віруючі вітають один одного зі словами «Ід мубарак!». Але ще до цього ретельно до нього готуються.
Напередодні свята, а саме 2 травня, а також в саме свято збирається обов’язкова милостиня. Гроші роздають громадам, малозабезпеченим, подорожнім. Дають також їжу. Згідно з традицією, після закінчення місяця Рамадана віруючі здійснюють обмивання, переодягаються в святковий одяг, підносять загальну молитву, а потім починається розговіння – святкова вечірня трапеза. У ній можуть взяти участь не тільки мусульмани, але й люди, які не визнають цю релігію. Традицію відкритості за переказами заклав пророк Мухаммед.
На наступний день (3 травня) настає головна частина свята. Під час Ураза-Байрам здійснюють святкову ритуальну молитву ід-намаз. Також готують традиційні страви, одягають до молитви святковий національний одяг. Після цього накривають святкові столи і запрошують рідних. Традиційні страви – м’ясо і солодощі, а ось алкоголь заборонений. Люди ходять один до одного в гості з подарунками, вони радіють і веселяться. Часто люди відвідують могили близьких, щоб розділити з ними цей день.
На Ураза-Байрам віряни обов’язково беруть участі в доброчинності. Для цього передбачено два види милостині – обов’язкова (закят), розмір якої визначає керівництво громади, і добровільна – сдака. Гроші йдуть не тільки на допомогу бідним, а й на організацію святкової трапези для тих, хто не в змозі зробити це на власні кошти.