Археологи виявили в Узбекистані 51 намистину, які датуються II століттям до н.е. — І століттям н.е. Вони були знайдені на цвинтарі в Рабаті в історичному регіоні Бактрія. Це місце стосується культури Юечжі, пише IFLScience.
У похованні знаходилися прикраси з гранату, агату та сердоліку. За допомогою методу скануючої електронної мікроскопії вчені встановили, що отвори в 51 намистині були зроблені з використанням техніки алмазного свердління. На думку археологів, спочатку ремісники користувалися одним алмазним свердлом. Згодом вони почали перфорувати намистини за допомогою подвійного алмазного свердла із симетричними ріжучими точками.
Результати попереднього дослідження показали, що техніка алмазного свердління використовувалася представниками Індської цивілізації у бронзовому столітті. На думку деяких учених, мешканці Стародавнього Єгипту могли різати граніт алмазами 4000 років тому.
Артефакти зі слідами використання техніки алмазного свердління також були знайдені археологами на територіі Танзанії. Намистини з Узбекистану були перфоровані трохи іншим способом, що вказує на незалежний технологічний розвиток.
Ці відкриття спростовують теорії про те, що знайдені в Рабаті намистини були привезені з долини Інду. Різні техніки доводять, що алмазне свердління було широко поширене в I столітті н.е. у Південній та Центральній Азії.