Археологи виявили у Грубешівському досить цікавий артефакт. Він перевернув уявлення вчених про давню історію Польщі. За даними Arkeonews, сокира була виготовлена з міді 4-3 тисячоліття до нашої ери. Для історичної науки знахідка польських археологів має особливе значення, оскільки вона має відношення до трипільської культури.
Вона виникла у Карпатсько-Балканському регіоні 6 тисячоліть до нашої ери. Трипільська культура є результатом взаємодії кількох неолітичних груп. З Карпатсько-Балканського регіону вона поширилася на території Західної України, Молдови, Румунії та Болгарії. Як правило, артефакти, що мають відношення до трипільської культури, археологи знаходять у східних регіонах. Мідна сокира була виявлена в Польщі, що викликало інтерес у професійних істориків.
Для ідентифікації сокири вчені використали знахідки з України, зокрема, виявлені у селі Щербанівка Київської області. З їхньою допомогою вони змогли визначити, що сокира дійсно належить до трипільської культури. Знайдений у Польщі артефакт дозволив вченим отримати уявлення про експансивність трипільської культури. Він доводить, що вона була поширена набагато західніше, ніж вважалося раніше.