У людини, внаслідок різних причин може виникати раннє порущення вуглеводного обміну, що характеризується підвищеним вмістом глюкози в крові. Внаслідок нього може виникнути цукровий діабет другого типу. А називають це порушення інсулінорезистентність, або предіабет, яке може тривати від 6 до 12 років. Після цього діагностується сам діабет, тому дуже важливо спинити цей стан, нормалізувати діяльність організму та уникнути подальшого розвитку хвороби.
Що потрібно знати про інсулін
Це білковий гормон, який виробляється в підшлунковій залозі. Він має дуже важливе значення, адже знижує рівень глюкози в крові. Коли ми вживаємо вуглеводи, то вони розщеплюються в організмі до глюкози. Після цього виділяється інсулін, який з’єднується зі своїми рецепторами на поверхні клітини, внаслідок чого відкриваються канали для проходження в неї глюкози. Там вона перетворюється на енергію.
Коли з’являється нечутливість тканин до інсуліну, то виникає його надлишок. В результаті, деякі канали не відкриваються, а глюкоза не може потрапити до клітини.
Інсулінорезистентність – що це таке
Такий стан означає нездатність клітин відповісти на дію інсуліну та використання глюкози для поповнення організму енергією. При цьому вони сигналізують про недостатність енергії, через що підшлункова залоза починає виробляти ще більше інсуліну. Звичайно, таким чином організм отримуватиме необхідну енергію, але при цьому працюватиме неправильно.
Через постійне перенавантаження, можливе виникнення більш важких станів для людини. А глюкоза, яка не змогла потрапити до клітин, залишатиметься у крові та призведе до виникнення предіабету, діабету 2 типу чи метаболічного синдрому.

Причини та симптоми інсулінорезистентності
Існує багато причин виникнення такого стану. Розглянемо основні з них:
- наявність надлишкової ваги;
- малорухливий спосіб життя;
- дуже велика кількість продуктів з вмістом швидких вуглеводів;
- паління;
- недостатність сну та проблеми з ним;
- хворобливі стани, в тому числі гестаційний діабет;
- досить тривале вживання деяких лікарських засобів;
- спадковість;
- вік більше 40 років;
- приналежність до деяких етнічних груп.
Зокрема, відомо, що в групі ризику знаходиться корінне латиноамериканське, африканське та корінне населення Америки.
Дуже важливо зрозуміти, чи є у вас такий стан. Адже не завжди можливо помітити його відразу. Ви можете вивчити симптоми інсулінорезистентності, ми ж розглянемо основні з них:
- наявність ожиріння за вісцеральним типом, зокрема, в області талії;
- збільшення окружності талії: у жінок більше 80 см, а у чоловіків – від 94 см;
- високий артеріальний тиск, який зберігається постійно;
- наявність розтяжок;
- поява плям на тілі темного оксамитового кольору.
Крім того, цей патологічний стан визначається за рівнем глюкози та тригліуеридів крові, для чого вам потрібно здати аналізи.
Особливості діагностики та лікування інсулінорезистентності
Дуже важливо розуміти, як подолати інсулінорезитентність, що дозволить вам уникнути виникнення діабету та привести свій організм в порядок. Саме тому, якщо є підозра на предіабет, пацієнт проходить ряд тестувань. Йому призначать аналізи для визначення рівня глюкози, глікованого гемоглобіну. Також він пройде глюкозотолерантний тест, який триває дві години, скринінг і т.д.
Знижують предіабет за допомогою зменшення кількості жирової тканини. Завдяки чому клітини стануть чутливішими до інсуліну. Пацієнтам буде рекомендовано:
- включити в розпорядок дня фізичні навантаження;
- налагодити режим харчування, але не голодувати;
- прибрати з раціону продукти з білим борошном та цукор;
- включити в меню продукти з низьким глікемічним індексом;
- вживати ягоди замість солодких фруктів;
- приділити увагу здоровому сну;
- уникати стресових станів.
Інсулінорезистентність можна побороти, приділивши увагу своєму організму та способу життя. Завдяки цьому можна уникнути розвитку подальших патологій.