×

Технології Radiy для енергетики: як ми підвищуємо надійність і безпеку галузі

Технології Radiy для енергетики

Автор: , Категорії: економіка, технології

Атомна енергетика України є однією з основних галузей промисловості. Надійність обладнання для атомної енергетики – пріоритет і запорука державної енергетичної безпеки. Важливим аспектом у сфері атомної енергетики залишається необхідність поновлення обладнання. Одним із головних учасників державної програми модернізації АЕС є компанія Radiy, яка розробляє та виготовляє стратегічно важливе для галузі обладнання.

Унікальні рішення Radiy для енергосектору

Саме це завдання ставить перед собою ПАТ “НВП «Радій», що працює вже більше 70 років у самому серці України – м. Кропивницькому. Українські розробники пропонують унікальні рішення для промисловості та зокрема енергетики не тільки нашої держави, але і країн Європи, Південної та Північної Америки.

В Україні на базі платформи RadICS реалізовані проєкти по заміні застарілого обладнання систем безпеки ВП РАЕС, ВП ПАЕС, ВП ХАЕС та ВП ЗАЕС. Починаючи із 1997 року, було розроблено і встановлено понад 3500 систем для об’єктів критичної інфраструктури, зокрема програмно-технічні комплекси керуючих систем безпеки (ПТК КСБ), системи аварійного та попереджувального захисту (ПТК АЗ-ПЗ), системи аварійного та попереджувального захисту та системи автоматичного регулювання потужності, розвантаження й обмеження потужності та прискореного попереднього захисту реактора (ПТК АРП-РОП-ППЗ), системи нормальної експлуатації реакторного відділення (СНЕ РВ), системи нормальної експлуатації турбінного відділення (СНЕ ТВ), системи групового та індивідуального управління (ПТК СГІУ) та інші. Також українські системи безпеки успішно використовуються і в проєктах модернізації теплових електростанцій.

В умовах воєнних загроз жодна із систем українських АЕС не вийшла з ладу, працювала у звичайному режимі та без відмов.

Технології Radiy для енергетики

Роль систем управління безпекою і технології програмованих логічних інтегральних схем в енергетиці

Однією з перших українських розробок була платформа, яка замінила уніфіковані комплекси технічних засобів (УКТЗ), основним недоліком яких було використання застарілої елементної бази, а відповідно – неремонтопридатність. Платформа мала модульну структуру, номенклатура модулів включала логічні модулі, діагностичні модулі, модулі введення/виведення (як дискретних сигналів, так і аналогових) і спеціалізовані модулі (наприклад, модулі введення/виведення для вимірювання нейтронного потоку). Понад 70 інформаційно-керуючих систем на основі платформи були виготовлені і встановлені на діючих атомних електростанціях.

Цифрова інформаційно-керуюча платформа RadICS, що базується на технології програмованих логічних інтегральних схем, стала продуктом нового покоління. У 2014 році була завершена її розробка на основі попередньої платформи і перший етап сертифікації згідно вимог міжнародного стандарту IEC/МEК 61508:2010. Платформа RadICS реалізує архітектуру, що відповідає вимогам SIL 3 в одному каналі, має час реакції менше 5 мс і включає широку номенклатуру функціональних модулів.

Міжнародне партнерство

У 2014 році українські розробники реалізували проєкт для компанії Candu Energy з виготовлення комплекту системи контролю швидкості обертання циркулярного насоса первинної теплопередачі і комплекту сигналізації блочного щита управління та резервного щита управління для АЕС «Ембальсе» (Аргентина) в рамках міжнародної модернізації, яка здійснювалась аргентинською компанією NA-SA (Nucleoeléctrica Argentina Sociedad Anónima) з метою продовження терміну служби їх реактора Candu-6.

У 2016 році українські фахівці з Кропивницького спроєктували, виготовили і поставили інформаційно-керуючу систему (Safety Systems Control Console SSCC-1), що включає в себе апаратуру контролю нейтронного потоку (АКНП), систему групового та індивідуального управління стрижнями (СГІУ), систему аварійного захисту (АЗ) згідно із технічними вимогами Redetec/IPEN (Бразилія). Інформаційно-керуюча система (Safety Systems Control Console SSCC-1) була розроблена на основі платформи RadICS.

 Проєкти для американського ринку

З метою ефективної міжнародної співпраці та постачання продукції за кордон у 2012 році було створено дочірню компанію «Radics LLC». Так, у вересні 2018 року між компаніями «Radics LLC» і «Curtiss-Wright Corporation» (Сполучені Штати Америки) було підписано Угоду про стратегічне партнерство. Угода передбачала спільне виконання проєктів модернізації систем безпеки американських ядерних об’єктів. Партнери спрямували свої зусилля на модернізацію систем безпеки американських АЕС, дослідницьких ядерних установок, національних лабораторій Міністерства енергетики США з використанням інноваційної платформи RadICS – інноваційної розробки. Також угода передбачала інжинірингову підтримку від розробника щодо впровадження програмного забезпечення для АЕС. Важливо, що програмне забезпечення від української компанії цілком відповідає всім вимогам Комісії з ядерного регулювання США (NRC).

Залишити відповідь

Останні новини
12:02 18.03.2025
ЗСУ почали використовувати «глушилки» Lima для виведення з ладу УМПК та КАБ
11:32 18.03.2025
Син Шварценеггера та його наречена знялися оголеними у рекламі Кім Кардаш’ян
11:02 18.03.2025
Saab представив антидроновий комплекс DBS-loke
10:32 18.03.2025
5 способів спалювати більше калорій під час занять звичними справами
09:32 18.03.2025
Археологи вперше розкопали у Китаї дерев’яні будинки епохи держави Юе
15:37 17.03.2025
Китайці показали робота, який вміє кататися на велосипеді
13:34 17.03.2025
В Еквадорі знайшли руїни стародавнього міста, якому 2500 років
12:37 17.03.2025
Вчені розгадали, як було збудовано піраміду Джосера
12:22 17.03.2025
ВКС РФ відновили польоти літаків ДРЛО А-50У після втрати двох бортів
11:55 17.03.2025
Кім Кардаш’ян показала, як виглядала у 1990-ті
11:02 17.03.2025
Окупанти почали використовувати для запуску Shahed-136 пікапи
10:32 17.03.2025
5 популярних продуктів, від вживання яких слід відмовитись назавжди
09:51 17.03.2025
Вчені показали, як насправді виглядав єгипетський фараон Аменхотеп III
09:32 17.03.2025
Археологи розкопали в Хіліомоді кільце Аполлона віком 2000 років
15:37 16.03.2025
Вчені з’ясували, коли зникне Всесвіт
Всі новини
Продовжуючи переглядати inforoom.com.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності Пропустити