Археологи виявили на півдні Африки найстарішу на планеті шахту. Її вік був оцінений ними у 48 000 років. У шахті доісторичні люди добували охру, пише IFLScience.
В історії людської цивілізації охра є одним із найважливіших матеріалів. У цьому глинистому пігменті містяться сполуки заліза. Вони надають йому багату палітру кольорів: від коричневого та червоного до яскраво-оранжевого та жовтого. Протягом сотень тисяч років люди використовували охру для наскального живопису, ритуалів, боді-арту, прикрас та ін. Крім естетичної складової, пігмент має антибактеріальні властивості, що робить його придатним для використання у медичних цілях.
Вчені проаналізували зразки охри, відібрані у Левиній печері за допомогою методу оптично стимульованої люмінесценції. Аналіз показав, що охру у печері люди почали видобувати 48 000 років тому. Вони робили це протягом тисяч років.
За словами професора Бенді Макдональда з Університету Міссурі, який є одним із співавторів дослідження, для аналізу охри також використовувався нейтронно-активаційний аналіз. Він показав, що охра з печери доставлялася на значні відстані. Це говорить про високий рівень торгівельних мереж. Для людей, що жили в кам’яному столітті, охра мала не лише практичну, а й глибоку культурну цінність.