Черговий свій дудл Google присвятив знаменитому лікарю Ігнацу Земмельвейсу. Це венгерський акушер-гінеколог, якого вважають засновником асептики і батьком гігієни рук. Тема актуальна, адже головним методом в боротьбі з коронавірусом називають дезінфекцію рук.
Ігнац Земмельвейс: біографія
Його називали засновником асептики і рятівником матерів, але вже після смерті. За життя його гіпотезу про гігієну називали безглуздою.
Народився Ігнац Земмельвейс 1 липня 1818 року у західній частині нинішньої угорської столиці Буди. Виріс в заможній родині. Спочатку він вивчав право, але через рік перейшов на курс медицини у Віденському університеті.
У 1844 році він отримав ступінь доктора медицини за спеціалізацією хірургія та акушерство. Його вчили відомий австрійський патолог, політик і філософ Карл фон Рокитанський, чеський професор-медик, дерматолог Йосип Жаль і засновник Віденської дерматологічної школи Фердинанд фон Гебра.
Високий внесок в медицину
У 1847 році Ігнац Земмельвейс намагався зрозуміти причини сепсису у однієї з породіль. Він припустив, що інфекцію могли переносити лікарі, які приходили до породілль з інших відділень лікарні. У той час лікарі йшли приймати пологи навіть після того, як відійшли від мерця. І вони не мили рук, а просто протирали їх носовими хустками.
Ігнац Земмельвейс зобов’язав персонал лікарні знезаражувати руки зануренням їх в розчин хлорного вапна. Завдяки цьому смертність серед жінок та новонароджених знизилася з 18% до 2,5%.
Але гіпотеза лікаря не прижилася, над ним навіть насміхалися колеги, критикували і зневажали його. Директор клініки, де працював Ігнац Земмельвейс, вигнав його з роботи і заборонив публікувати статистику.
Лікарське співтовариство було непохитно. Так, колеги зацькували лікаря Густава Міхаеліса, який застосував гіпотезу Земельвейса і зменшив смертність серед пацієнток. Але через цькування він наклав на себе руки.
Смерть Земельвейса була більш, ніж жахливою. Колеги намагалися посадити його в психіатричну лікарню. Заманивши його в божевільню, лікаря помістили в темну кімнату, надівши гамівну сорочку. Його лікували обливанням холодною водою і проносними, а також побоями. Одне з таких побиттів закінчилося сепсисом для лікаря і смертю.
Видатний лікар і вчений помер у віці 47 років, 13 серпня 1865 року. Він похований в Будапешті.
Тільки через довгих 20 років про відкриття Ігнаца Земельвейса знову згадали, визнавши його ідеї.